Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze
Strona główna / Archiwum aktualności

Archiwum aktualności

Dzika Polska (2008-06-11)

dzika polska

Dzika Polska - Dżentelmeni przyrody

7 czerwca na antenie telewizji POLONIA został wyemitowany film na temat pszczół. Materiał przedstawiony w reportażu był w całości realizowany na terenie Technikum Pszczelarskiego i okolicach. Ta krótka 25 minutowa opowieść w bardzo prosty sposób przybliża życie rodziny pszczelej i jej pożyteczną pracę jako zapylacza. Rodzina pszczela i jej osobniki to nieodzowny element ekosystemu w jakim żyjemy. Istnienie gatunku ludzkiego jest bardzo zależne właśnie od owadów zapylających - a pszczoły to 95% owadów które zapylają rośliny entomofilne.

Osoby znane i pszczoły (2008-05-22)

Zbyszek Nowak

 

Dyrektor PTP w Pszczelej Woli Mirosław Worobik i Zbyszek Nowak z Podkowy Leśnej 

Miód i nasza skóra (2008-05-22)

Leniwa, czyli zmysłowa, gładka, seksowna...

Leniwa, czyli zmysłowa, gładka, seksowna...

Żyjesz w biegu. Coraz częściej masz ochotę na odrobinę słodkiego lenistwa. Ale odpoczynek wcale nie musi ograniczać się do telewizora. Dużo przyjemniejsze jest zafundowaniu ciału i zmysłom słodkich rozkoszy. I wcale nie trzeba wydać na to majątku. Wystarczą dwa słoiczki miodu, odrobina mleka i chwila wolnego czasu.


 

Miód dzięki swoim właściwościom wzbogaca tkanki w glukozę oraz substancje biologicznie czynne, co sprawia, że skóra staje się nawilżona i elastyczna.
Domowe miodowe SPA to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną, aby ich skóra była gładka i oczyszczona. Miód dzięki swoim właściwościom wzbogaca tkanki w glukozę oraz substancje biologicznie czynne, co sprawia, że skóra staje się nawilżona i elastyczna. Posiada on również właściwości przeciwzapalne i regenerujące, wspomagając tym samym procesy oczyszczania naskórka.

Dodatkowo miód to cała gama aromatów i barw, które niezwykle korzystnie wpływają na zmysły. Jest to szczególnie ważne, gdy chcemy, aby zrelaksować nie tylko nasze ciało , lecz także nasz umysł. Podobnie jak przygotowujemy potrawy, możemy także tworzyć własne kompozycje kosmetyczne. Odrobina miodu, szczypta soli… a może kropelka olejku waniliowego? W domowej kosmetyczce każdy znajdzie coś dla siebie. Naturalne, domowe kosmetyki i zabiegi na bazie miodu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zdecydują się skorzystać z ich dobroczynnych właściwości.

Jednak dzień w domowym SPA to nie tylko zabiegi i preparaty pielęgnacyjne. Aby w pełni poczuć atmosferę miodowej słodyczy warto zapalić kilka woskowych świec oraz przygotować sobie orzeźwiający napój z limonką i odrobiną miodu. Odpowiedni nastój pozwoli w pełni cieszyć się z wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Miodowo - mleczna kąpiel

Kąpiel często kojarzona jest z mnóstwem piany i całą gamą żeli oraz mydeł. Może jednak warto zwrócić się ku naturalnym metodom pielęgnacji?

Do wanny napełnionej ciepłą wodą dodajemy 300 g soli lub kryształków do kąpieli. Następnie 350 g miodu rozpuszczamy w 1, 5 litra tłustego mleka i tak przygotowaną masę dolewamy do wanny. Całość dokładnie mieszamy. Kąpiel ta działa wygładzająco i ujędrniająco.

Miód dzięki swoim właściwościom wzbogaca tkanki w glukozę oraz substancje biologicznie czynne, co sprawia, że skóra staje się nawilżona i elastyczna.
Kojący miodowy masaż

Jeśli chcemy przyjemnie się zrelaksować warto wypróbować masaż ciepłym miodem. Działa on regenerująco i odżywczo. Ponadto wspomaga redukcję cellulitu oraz posiada właściwości oczyszczające. Przed masażem warto zrobić peeling całego ciała.

Miód w słoiczku wkładamy do gorącej wody (około 35/38 stopni). Gdy już się podgrzeje sprawdzamy jego temperaturę na nadgarstku - nie może on być zbyt gorący. Następnie nakładamy miód na ciało i wykonujemy posuwiste, powolne ruchy delikatnie wklepując go w skórę. Następnie owijamy ciało ręcznikiem i odpoczywamy przez około 5 min. Po 5 minutach zmywamy miód letnią wodą. Jeśli jest ktoś kto może nas wymasować najlepiej wykonać masaż całego ciała.


Miód dla dojrzałej cery

Oprócz relaksacyjnych kąpieli i masaży warto także zadbać o cerę. Jako, że cera dojrzała wymaga szczególnej pielęgnacji, jednym z naturalnych kosmetyków wspomagających jej odbudowę, jest krem sporządzony na bazie miodu.

1,5 łyżki miodu mieszamy z utartym żółtkiem oraz z 1,5 łyżki olejku z kiełków pszenicznych. Krem delikatnie wklepujemy w skórę, a następnie zmywamy letnią wodą. Tak sporządzony preparat delikatnie wygładza zmarszczki i poprawia koloryt skóry.

Na podstawie materiałów prasowych kampanii "Życie miodem słodzone”

Po 40 latach dowiedział się pszczelarz (2008-05-22)

pszczoły i ludzie

Pszczelarz uczulony na jad pszczeli ...

64-letni Michael Lynch z Derbyshire, emerytowany nauczyciel, przywykł do regularnych użądleń pszczół - donosi gazeta "Daily Telegraph". Jednak ostatnio przewrócił się, kiedy pszczoła użądliła go w podbródek. Lekarze ocenili, że cierpi na silną alergię i teraz starają się mu pomóc.

Ul kościół jako dom dla pszczół (2008-05-22)

katolicke pszczoły

Pszczoły też potrzebują kościołów

Religijny serbski pszczelarz konstruuje ule dla swoich podopiecznych na kształt cerkwi oraz kościołów ponieważ, jak twierdzi "pszczoły także mają duszę" - informuje portal ananova.

- W ten sposób łączę dwie największe miłości mojego życia; religię oraz pszczelarstwo - tłumaczy swoją działalność 58-letni Slobodan Jeftić.

- Tak samo jak troszczę się o miejsce zamieszkania moich pszczół, w którym mogą robić miód, dbam o ich dusze - tłumaczy pszczelarz.

Atrakcyjne kwiatki dla pszczoły (2008-05-22)

fallus kwiatowy

Kwiaty falują na wietrze by zwrócić na siebie uwagę owadów

Jak kwiaty zwracają uwagę owadów?
Kwiaty falują na wietrze by zwrócić na siebie uwagę owadów, które je zapylają - zaobserwowali naukowcy z Walii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Evolutionary Biology".
Naukowcy z walijskiego Uniwersytetu w Aberystwyth doszli do takich wniosków obserwując rozpowszechnioną na walijskim wybrzeżu lepnicę nadmorską (Silene martima) - niską bylinę o drobnych białych kwiatach. Okazało się, że falujące na wietrze kwiaty są częściej odwiedzane przez owady i produkują więcej nasion, niż kwiaty mniej ruchliwe. Przyciągają też więcej gatunków owadów.

Od lat wiadomo, że kwiaty wabią do siebie zapylające je owady, np. pszczoły i muszki, wykorzystując różne zalety - piękne barwy, zapachy, wyszukane kształty płatków lub smakowity nektar. Botanicy nigdy jednak nie traktowali poważnie koncepcji, że falowanie kielichów kwiatowych też może być atrakcyjnym sygnałem dla owadów. Pokutowało przekonanie, że owady nie są zbyt wrażliwe na ruch, wyjaśnia jeden z autorów pracy John Warren.

Pewnego dnia, leżąc na plaży i obserwując falujące na wietrze kwiaty lepnicy, badacz zaczął się zastanawiać, dlaczego - choć mają giętkie łodygi rosną w tak ryzykownych warunkach, eksponowane na wiatr.

Razem z kolegą Penri Jamesem rozpoczęli obserwacje kwiatów lepnicy w rezerwacie przyrody w zatoce Cardigan Bay (zachodnia Walia). Pod lupę wzięto 300 kwiatów rosnących na łodyżkach różnej długości. Naukowcy analizowali ruchliwość kielichów kwiatowych na wietrze, zbierali dane na temat liczby odwiedzających je owadów oraz liczby wytwarzanych przez nie nasion.

Kwiaty na dłuższych łodygach falowały silniej pod wpływem podmuchów, niż kwiaty, których łodygi były krótsze i grubsze. Były też bardziej atrakcyjne dla przelatujących nad nimi owadów. "Odkryliśmy, że ruchliwe kwiaty są bardziej widoczne dla owadów" - komentuje Warren.

Po raz kolejny okazało się jednak, że przesada nie jest wskazana w żadnym przypadku - kwiaty zbyt ruchliwe, o bardzo giętkich łodygach również były mało atrakcyjne, gdyż owady nie były w stanie się na nich utrzymać.

Ul pszczeli to róg obfitości zdrowia i dostatku (2008-05-22)

miody polskie, polski miód

Skarby natury prosto z ula

Dla uzyskania 100 gramów miodu pszczoły muszą zebrać nektar z ok. miliona kwiatów i pokonać odległość tysięcy kilometrów. Po drodze "pszczoły zbieraczki" wzbogacają zebrany nektar w enzymy, a w ulu przekazują kropelkę przyniesionej cieczy "pszczołom ulowym". Te kolejno zajmują się precyzyjnym przetwarzaniem nektaru; wchłaniając go do wola i wypuszczając na języczek kilkaset razy. Jeśli "ładunek" nektaru jest zbyt duży i zawiera nadmiar wilgoci pszczoły przyczepiają krople cieczy do górnych ścian komórek i osuszają go przy pomocy ruchów skrzydełek. I tak powoli z kropli roślinnego nektaru powstaje bogaty w enzymy, aminokwasy, związki mineralne, witaminy i inhibiny (substancje bakteriobójcze) eliksir zdrowia i urody.

Niech moc miodu będzie z WAMI (2008-05-22)

honey bee

Miód posiada leczniczą moc

Może z powodzeniem zastąpić rozmaite pigułki, krople czy syropy. A to dzięki zawartości substancji mających wyjątkowe walory zdrowotne.
Jest najsłodszym z leków, bo aż w 70 procentach składa się z cukrów. Są to cukry proste, bardzo łatwo przyswajane i spalane przez organizm, dające więc dużo energii mięśniom. O leczniczym działaniu miodu decydują jego pozostałe składniki: biopierwiastki, białka i aminokwasy, witaminy i enzymy oraz związki hamujące rozwój bakterii. Można je wykorzystać do zwalczania różnych dolegliwości.

1 2 3 4 5 6 7


Przejdź do bieżących aktualności