Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze
Strona główna / Marsz w obronie pszczół

marsz w obronie pszczół

Marsz w obronie pszczół

Koleżanki i koledzy pszczelarze,
miłośnicy pszczół i ,,zdrowego ekosystemu''




Zapraszamy (wzywamy ) do wzięcia udziału w marszu ,,W obronie pszczół''.
Marsz odbędzie się w Warszawie w połowie marca 2012r ( planujemy14 lub 15 marca),o dokładnym terminie i sprawach organizacyjnych powiadomimy prezesów i waszych liderów po dniu 15 grudnia.
Marsz będzie miał charakter pokojowy w którym zwrócimy uwagę na rolę pszczoły miodnej w obecnym ekosystemie i pogarszającą się sytuacją w związku z degradacją środowiska.
ZaproÅ›cie do udziaÅ‚u w marszu polityków, posłów, senatorów ludzi nauki i kultury , nikt nie powinien odmówić kto rozumie  trudnÄ… sytuacjÄ™ wynikajÄ…cÄ… z faktu wymierania tak pożytecznego owada.
BÄ…dźmy w tym dniu razem ,jednÄ… wielkÄ… rodzinÄ… ,,bez liderów, bez prezesów'', upomnijmy siÄ™ o  tak ważnÄ… sprawÄ™ jakÄ… jest czystość naszego Å›rodowiska w którym  bÄ™dziemy sÅ‚yszeć brzÄ™k naszych pszczół i innych pożytecznych owadów.

W imieniu komitetu organizacyjnego.
     Zbigniew PÄ™cak
ZwiÄ…zek Pszczelarzy Zawodowych



Więcej informacji: koordynatorzy
Marek Kowalski tel.  600 801 684 ,  W.K.P.-im Jerzego Makowicz (Warszawa)
Tadeusz Kasztelan 18 473 11 67 (Tylicz-Podkarpacie)
Zbigniew Bińko 695 405 021 (Śląsk Związek Pszczelarzy)
Elżbieta Kowalczyk 504 874 751 (SPP-Polanka)
Piotr Mrówka 507 050 133 (Pszczelarze Zawodowi-Poznań)
Marek Słupczyński 510 101 778 (Nadburzański Zw. Pszczelarzy)
Grzegorz Jasina 605 630 215 (Lubelscy Pszczelarze)
Bronisław Czternastek 512 198 601 (Dąbrowa Tarnowska)

Bogdan Toporkiewicz 608 802 120 (Dzierzgoń-Malbork)

 

Ostatnio dużo siÄ™ mówi w mediach o trudnej sytuacji w pszczelarstwie, temat pszczoÅ‚y miodnej (Appis mellifera) i jej praca zaczyna być dostrzegana i to nie ze wzglÄ™du na jej sÅ‚odkie produkty, ale przede wszystkim ze wzglÄ™du na wpÅ‚yw, jaki ma zapylanie na wzrost plonów i caÅ‚y ekosystem. PamiÄ™tajmy, że pszczoÅ‚a miodna to tak naprawdÄ™ nie miód, ale przede wszystkim to jeden z najwiÄ™kszych zapylaczy Å›wiata roÅ›linnego, bez którego nie ma mowy o prawidÅ‚owym rozwoju roÅ›lin. OkoÅ‚o 80% upraw to uprawy owadopylne, a 20% to roÅ›liny wiatropylne, samopylne i potrzebujÄ…ce dopylenia. Kwiaty to przecież narzÄ…dy rozrodcze roÅ›lin i tak naprawdÄ™ bez pomocy owadów nie ma mowy o prawidÅ‚owym ich rozwoju. PszczoÅ‚a miodna jest praktycznie jedynym zapylaczem, który jest w stanie zapylać przemysÅ‚owe plantacje owadopylnych roÅ›li rolniczych. Wynika to głównie z faktu, że tylko appis mellifera zimuje gromadnie i tworzy odpowiednio liczne kolonie zapylaczy. Dodatkowo jej rola wzrasta ze wzglÄ™du na stosunkowo silnÄ… degradacjÄ™ owadów dzikich(trzmiele, osy,  motyle…), których populacje w wyniku dziaÅ‚alnoÅ›ci czÅ‚owieka i degradacji Å›rodowiska znacznie zostaÅ‚y uszczuplone.
 W innych krajach dostrzeżono już to niezwykle  ważne zagadnie nie tylko ze wzglÄ™dów przyrodniczych ale i ekonomicznych. Za zapylanie plantacji rzepaków, koniczyny  biaÅ‚ej czy upraw sadowniczych na terenach Niemiec pszczelarze otrzymujÄ… po  60 do100 Euro z tytuÅ‚u zapylania od rodziny pszczelej. Pszczelarze w Stanach Zjednoczonych otrzymujÄ… po okoÅ‚o 200 dolarów za zapylanie plantacji baweÅ‚ny oraz drzew cytrusowych, w ubiegÅ‚ym roku byÅ‚a to kwota okoÅ‚o 100 dolarów , ale ze wzglÄ™du na duży upadek pszczół kwota ta ulegÅ‚a podwojeniu, wiÄ™c już widać że sytuacja w pszczelarstwie jest coraz trudniejsza  a bez prawidÅ‚owego zapylania plantacji plon jest nie dostateczny i bez radykalnych posunięć bÄ™dzie siÄ™ pomniejszaÅ‚.
Moi drodzy znamy zgubny wpÅ‚yw chemii na degradacjÄ™ Å›rodowiska naturalnego, brak dopÅ‚at za zapylanie,  jeszcze gdy dodamy do tego kwestie zwiÄ…zane z próbami wprowadzenia upraw GMO, czy Syndrom GinÄ…cych Pszczół(CCD), przy rozwoju chorób i braku  skutecznych leków mamy obraz obecnej sytuacji  panujÄ…cej w naszym pszczelarstwie.
Apelujemy wiÄ™c raz jeszcze o dokÅ‚adne i wnikliwe przeanalizowanie pogarszajÄ…cej siÄ™ sytuacji i jeÅ›li PaÅ„stwo uznajÄ… że która  kolwiek z podanych wyżej kwestii jest winna obecnej sytuacji masowego wymierania pszczół prosimy o przyÅ‚Ä…czenie siÄ™ do nas póki  nie jest ,,za późno'' i sÅ‚ychać jeszcze brzÄ™k tych życiodajnych owadów.

    ,,Gdy zginie ostatnia pszczoÅ‚a na kuli ziemskiej,
       LudzkoÅ›ci pozostanÄ… tylko cztery lata życia''

 Zbigniew PÄ™cak
ZwiÄ…zek Pszczelarzy Zawodowych
Pszczela Wola  06.11.2011.