Rodzaje miodów dzielą sie na miód nektarowy i spadziowy. W przypadku miodów spadziowych wyróżniamy tak zwaną spadź iglastą i spadź liściastą.
W polsce występuje wiele gatunków miodu, ale tylko niewiele z nich można uznać za miód towarowy czystogatunkowy. Jednym z najwcześnejszych miodów występujących w naszym kraju to miód wielokwiatowy. Nazwa tego miodu powstała z tego że jest to miód mieszany z wielu odmian kwiatów. Wczesną wiosną kwitną głownie drzewa owocowe i niewiele roślin gatunków odmiennych. Miód wielokwiatowy to nic innego jak mieszanka nektarów z drzew owocowych i wcześnie kwitnących roslin dzikich.
Miód wielokwiatowy -
miód pozyskiwany z nektaru kwiatów drzew owocowych, warzyw i roślin dziko kwitnących. Nazywany również miodem mieszanym wielokwiatowym. Jest to najpopularniejszy miód w naszym klimacie. Cena takiego miodu ze względu na podaż jest również niska.
Miód rzepakowy -
najwcześniejszy czystogatunkowy miód przetworzony przez pszczoły z nektaru kwiatów rzepaku. W sprzyjających warunkach silne rodziny mogą "wyprodukować" nawet do kilkudziesięciu kilogramów miodu z pnia.