Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze
Strona g艂贸wna / Wycieczka edukacyjna Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych

Wycieczka edukacyjna Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych

WYJAZD SZKOLENIOWO 鈥揈DUKACYJNY DO  PASIEK NIEMIEC, AUSTRI I SZWAJCARII.
Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych wraz z Zespo艂em Szk贸艂 Rolniczych w Pszczelej Woli zorganizowa艂o  wyjazd szkoleniowy dla pszczelarzy z ca艂ej Polski. Wyjazd mia艂 na celu poznanie technologii oraz gospodarki pasiecznej pszczelarzy Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Celem wycieczki by艂o r贸wnie偶 zintegrowanie pszczelarzy z ro偶nych organizacji pszczelarskich. 24 pa藕dziernika ponad  czterdziestoosobowa grupa pszczelarzy wyruszy艂a rano z Pszczelej Woli.
Po d艂ugiej dwudniowej podr贸偶y z noclegiem w Boles艂awcu mieli艣my okazje pozna膰 pszczelarstwo Niemiec i zwiedzi膰 linie technologiczn膮 jednego z najwi臋kszych niemieckich pszczelarzy  p.M.Ullmanna w miejscowo艣ci Erlensee.Gospodarstwo p.Ullmanna  w ostatnim roku w ci膮gu 9-ciu miesi臋cy zosta艂o rozbudowane i zmodernizowane, powsta艂a nowa linia technologiczna  do pozyskiwania i rozlewu miodu
Wida膰 tu by艂o wzorowy porz膮dek oraz doskona艂膮 organizacj臋 pracy, w艂a艣ciciel zachwyci艂 nas sw膮 gospodarno艣ci膮. Niekt贸rzy pszczelarze stwierdzili, 偶e do takich efekt贸w doszed艂 dzi臋ki swej 偶onie pochodz膮cej z Polski z okolic Radawca  kt贸r膮 zapozna艂 w Pszczelej Woli. 
Nast臋pnym etapem naszego wyjazdu by艂o gospodarstwo p.H.Schemela w miejscowo艣ci Bickenbach.
P.Schemel  jest tak偶e jednym z najwi臋kszych pszczelarzy tego regionu. Trzeba przyzna膰, 偶e do perfekcji opracowa艂 marketing, dzi臋ki czemu przez ca艂y rok jego gospodarstwo przynosi dochody, poniewa偶 w momencie zako艅czenia sezonu pszczelarskiego jego gospodarstwo zamienia si臋 w jedn膮 z najwi臋kszych fabryk 艣wiec woskowych w Niemczech. Stosuje si臋 tu r贸偶ne metody wyrobu 艣wiec, od tych prostych skr臋canych, poprzez lane, zamaczane oraz walcowane. Sklep, jego kolorystyka oraz pomys艂y  marketingowe  zrobi艂y na nas imponuj膮ce wra偶enie.
Nast臋pna wizyta to by艂a sama przyjemno艣膰, odwiedzili艣my pasiek臋 rodzinn膮  p. Jerzego Matloka  w miejscowo艣ci Veringenstadt. Tutaj spotka艂a nas niespodzianka, wszak pa艅stwo Matlakowie pochodz膮 ze 艢l膮ska z okolic Gliwic. Czeka艂 na nas smaczny pocz臋stunek, przygotowany przez rodzin臋 p. Matlok贸w (ach ta polska go艣cinno艣膰).
Pan Matlok posiada 100 pniow膮 pasiek臋, gdzie zajmuje si臋 hodowl膮 matek oraz sztucznym unasienianiem.
Mo偶na by du偶o pisa膰 o serdeczno艣ci tej rodziny i rozmowach pszczelarzy z gospodarzem, ale c贸偶 by艂o ju偶 p贸藕no, a droga jeszcze d艂uga przed nami.
Przeje偶d偶aj膮c przez Szwajcari臋 trudno si臋 by艂o oprze膰 urokom przyrody i nie zajecha膰 nad jeden z najwi臋kszych wodospad贸w 艣wiata na rzece Ren w miejscowo艣ci Schaffhausen. By艂o to wielkie prze偶ycie dla wi臋kszo艣ci pszczelarzy, byli zachwyceni wielko艣ci膮 masy wody,  kt贸ra kot艂owa艂a si臋 niczym ba艂wany na niebie, nie wspomn臋 ju偶 o pi臋knych szwajcarskich widokach, no c贸偶 mo偶e tunele by艂y ciut za d艂ugie, ale tylko w ten spos贸b mo偶na by艂o pokona膰 d艂ugie odleg艂o艣ci w kr贸tkim czasie.
Punktem kulminacyjnym programu by艂o odwiedzenie jednej z najwi臋kszych wystaw pszczelarskich na 艣wiecie w Donaueschingen.  Trzeba przyzna膰, 偶e takiej r贸偶norodno艣ci sprz臋tu, akcesori贸w, kosmetyk贸w oraz wyrob贸w pochodz膮cych z produkt贸w pszczelich niekt贸rzy nie widzieli, nie m贸wi膮c ju偶 o technologii  i r贸偶nych ciekawych rozwi膮zaniach. Wielu pszczelarzy podgl膮da艂o, zachwyca艂o si臋 technologi膮 i dokonywa艂o zakup贸w.
Tutaj dosz艂o tak偶e do spotkania z przedstawicielami wiod膮cych organizacji pszczelarskich Niemiec i Austrii.
Po og贸lnej konferencji pszczelarskiej odby艂o si臋 spotkanie robocze, gdzie wyra偶ono ch臋膰 wsp贸艂pracy na trzech p艂aszczyznach:

 

  • wyra藕nego oznakowania  miod贸w importowanych,
  • pszcz贸艂 jako niezb臋dnego czynnika ekosystemu (dop艂aty do rodzin pszczelich z tytu艂u zapylaczy)
  • wsp贸lna promocja produkt贸w pszczelich


Zostali艣my poproszeni o wypracowanie wsp贸lnego stanowiska na temat w/w problem贸w, aby przedstawi膰 je podczas lutowego spotkania Federacji Stowarzysze艅.
Zaproszono nas tak偶e do przyst膮pienia do wsp贸lnej organizacji pszczelarskiej skupiaj膮cej Stowarzyszenia z 15 pa艅stw z ca艂ego 艣wiata,  by wsp贸lnie pracowa膰 nad problemami pszczelarskimi.
Nast臋pnym etapem  naszej edukacji by艂o pszczelarstwo Austrii, przedstawione przez p. Ludwika Pilza.                 Trzeba przyzna膰, 偶e to prawdziwy ambasador polskiego pszczelarstwa i Pszczelej Woli na terenie  Austrii.
Wyjazd mia艂 na celu poznanie wielu aspekt贸w pszczelarskich, by艂 uczt膮 dla ducha. Podziwiali艣my wiele zabytk贸w, urokliwych zak膮tk贸w, niespotykanych krajobraz贸w. Mieli艣my okazj臋 przeje偶d偶a膰 przez zabytkowe Drezno odwiedzi膰 Monachium, podziwia膰 tak偶e architektur臋 Hallstadt - ma艂ej malowniczej miejscowo艣ci nad pi臋knym jeziorem i odwiedzili艣my ulubion膮 skoczni臋 Adama Ma艂ysza w Kulm. Nie mo偶na by艂o tak偶e pomin膮膰 malowniczego  Salzburga  miasta Mozarta.
Trudno mi tutaj rozpisywa膰 si臋 o ka偶dym wykonanym kroku, bo nie o to przecie偶 chodzi.
W sumie w ci膮gu 7 dni przejechali艣my 4 tys. km, zwiedzaj膮c pasieki oraz poznaj膮c tamtejsz膮 kultur臋.
Dok艂adn膮 relacj臋 z wyjazdu mog膮 pa艅stwo znale藕膰 na stronach internetowych.:

pszczelawola.info
ltp.net.pl 
Zbigniew P臋cak
Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych

庐 kopiowanie bez zgody autora zabronine