Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze
Strona główna / Kosztorys kampanii reklamowej miodu Życie miodem słodzone.

Kosztorys kampanii reklamowej miodu Życie miodem słodzone.

 

1.1.      REPREZANTYWNOŚĆ ORGANIZACJI PROPNUJÄ„CEJ W ODPOWIEDNICH SEKTORACH.

 

Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych jest organizacją ogólnopolską. Liczy około 150 pszczelarzy zawodowych – osób zajmujących się pozyskiwaniem produktów pszczelich i ich dystrybucją na rynku krajowym i za granicą Skupia w swoich pasiekach prawie 4% rodzin pszczelich znajdujących się w Polsce, a produkuje i sprzedaje około 15% pozyskiwanego miodu. Stowarzyszenie i jego członkowie utrzymują kontakty z wszystkimi firmami zajmującymi się skupem, konfekcjonowaniem i dystrybucją miodu w Polsce. W swoich szeregach stowarzyszenie posiada naukowców i właścicieli firm zajmujących się dystrybucją i handlem miodem. Wspólnie członkowie Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych i firmy skupione w konsorcjum finansującym program stanowią około 90% rynku miodu w Polsce.

Polski sektor miodu i produktów pszczelarskich cechuje duże zróżnicowanie podmiotowe. ZwiÄ…zane jest to ze specyfikÄ… polskiego rolnictwa. W części zachodnio – północnej kraju charakterystyczne jest wystÄ™powanie dużych specjalistycznych gospodarstw rolnych. Tam też wystÄ™pujÄ… z reguÅ‚y wiÄ™ksze gospodarstwa pszczelarskie. Na terytorium Å›rodkowo – wschodniej i poÅ‚udniowej Polski wystÄ™puje duże rozdrobnienie gospodarstw. PrzekÅ‚ada siÄ™ to bezpoÅ›rednio na produkcjÄ™ miodu. Dla wÅ‚aÅ›cicieli znacznej części drobnych i Å›rednich gospodarstw rolnych pszczelarstwo jest raczej hobby niż sposobem prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej. Dużą rolÄ™ peÅ‚ni tu także tradycja i przywiÄ…zanie do modelu typowo polskiej zabudowy wiejskiej – jednej bÄ…dź kilku lip posadzonych bardzo blisko domu i zabudowaÅ„ gospodarczych z towarzyszÄ…cymi im kilkoma pszczelimi ulami . Taki model pszczelarstwa peÅ‚ni ważnÄ… rolÄ™ w regulacji stosunków wiejskich, w różnorodnoÅ›ci dziaÅ‚alnoÅ›ci  rolniczej i utrzymywaniu bogactwa przyrodniczego polskiej wsi.

Z drugiej jednak strony coraz silniejsze dążenie do specjalizacji produkcji sprawiło, iż pojawiła się grupa zawodowych pszczelarzy, dla których prowadzenie pasieki jest sposobem prowadzenia działalności rolniczej i głównym źródłem utrzymania. Są oni liderami lokalnych środowisk pszczelarskich. To z ich doświadczeń i wiedzy korzystają pszczelarze indywidualni.

Opisane wyżej zróżnicowanie producentów znajduje także odzwierciedlenie w branżowych organizacjach Å›rodowiskowych. Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych jest organizacjÄ… skupiajÄ…cÄ… pszczelarzy zawodowych, a zatem tych dla których rozwój produkcji pszczelarskiej jest priorytetem, takich, którzy modernizujÄ… swoje pasieki, dbajÄ… o odpowiedni standard sanitarny i weterynaryjny produkcji. SÄ… oni głównymi beneficjentami Å›rodków unijnych.  Relacja fotograficzna  -  Dariusz  MaÅ‚anowski