Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze
Strona główna / Kolonie dla Dzieci w Rabce - Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze

Kolonie dla Dzieci w Rabce - Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze

Kolonie dla dzieci Rabka Zdrój 2010

16 sierpnia 2010 ponad 50 osobowa grupa dzieci przebywających na koloniach letnich w Rabce Zdroju, organizowanych przez Lubelskie Towarzystwo Pszczelnicze, odwiedziła Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik” w Stróżach. Gości przywitała Pani Anna Kasztelewicz. Koloniści byli zmęczeni podróżą, ponieważ przyjechali prosto ze Słowacji. Posiłek i zimne napoje w parku dodały energii dzieciom. Młodzież miała możliwość zapoznania się z pracą w pasiece, czynnie uczestniczyła w warsztatach pszczelarskich. Dzieci wysłuchały pogadanki o sekretach wosku pszczelego i wzięły udział w kursie wyrobu świec woskowych, które mogły zabrać na pamiątkę. Zobaczyły pracę pszczół w ulu oraz zwiedziły muzeum i skansen pszczelarski „Sądeckiego Bartnika”.

 

Sądecki Bartnik jak zwyklegościnny - grupa dzieci z Rabki przed muzeum

 

ParkSądeckiego Bartnika

 

Odpoczynek

 

Wyrób świec woskowych z węzy pszczelej

 

Pszczoły w pasiece Sądeckiego Bartnika są łagodne i nawet dziecimogą przebywać w pasiece bez kapeluszy

 

Miodowa Spiżarnia Sądeckiego Bartnika

 

 Przed odjazdem do Rabki miały możliwość zakupienia w „Miodowej Spiżarni” drobnych pamiątek w postaci miodu, miodowych słodyczy i pamiątek. Późnym wieczorem cała grupa dojechała do pensjonatu „Wiesia”.
Następny dzień był również pełen atrakcji. Po śniadaniu dzieci wyruszyły do miejscowego „Rabkolandu” czyli parku rozrywki i edukacji dla dzieci. Specjalnie dla najmłodszych klientów przygotowane są karuzele Księga Dżungli, wodna Kapitan Kid, smok i konie, tor minimotocykli, minigokartów i samochodzików Bugy, konwój dzieciecy Eifel Tour, kolejka Safari Train oraz poducha do skakania, duży ześlizg, nowoczesne bujaki i basen ze 120 tysiącami piłeczek.
Oprócz tego dla wszystkich, zarówno dla dzieci jak i dorosłych dostępne są urządzenia tj. młyn widokowy o średnicy 28 m, autoskoternia, tor gokartów, basen z discoboatami, mała dwupoziomowa kolejka górska, karuzele duże - Music Expres i Balerina, tor samochodów retro, Pałac Wampirów, Piramida Azteków, salon gier, strzelnica elektroniczna, Goldener Westen oraz gabinet śmiechu.

 

Rabkoland

 

Dzieci zkolonii letnich w Rabkolandzie

 

rabkoland_ltp_3

 

rabkoland_ltp_4

 

rabkoland_ltp_5

 

rabkoland_ltp_6

 

rabkoland_ltp_7


Po południu dzieci wróciły do pensjonatu na pyszny obiad z deserem. Miałem okazję zobaczyć z każdej strony pensjonat „Wiesia” i byłem mile zaskoczony. Duża jadalnia spokojnie mieści wszystkich uczestników kolonii. Do dyspozycji dzieci jest duży salon z kominkiem, bilardem i piłkarzykami oraz TV Sat. Pokoje 2,3 i 4 osobowe z łazienkami, czajnikami i TV. Przed domem jest duży zadaszony grill, miejsce na ognisko, duży drewniany plac zabaw typu „wioska indiańska” i boisko do siatkówki.

 

willa_wiesia_ltp_1

 

willa_wiesia_ltp_2

 

willa_wiesia_ltp_3

 

willa_wiesia_ltp_4

 

willa_wiesia_ltp_5

 

willa_wiesia_ltp_6

 

Wkrótce więcej zdjęć w galerii PszczeliPark. Zapraszam.Poniżej,
dla przypomnienia, zamieszczam  ofertę i plan kolonii w Rabce Zdrój:

Termin: 15.08.-25.08.2010 (10 dni) - 590 zł
TURYSTYKA:
• Wycieczka na Słowację (Zamek w Starej Lubowni - (Hrad Ľubovňa) to wielka majestatyczna twierdza renesansowa, która wznosi się nad doliną rzeki Poprad z początku XIV w.) i do Zakopanego (Gubałówka, Kompleks Skoczni Narciarskich, Krupówki)
• Wycieczka do Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach (Warsztaty w Gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik”) i do Kamiannej (Wizyta w Domu Pszczelarza, Pawilon wystawowy),
• Zwiedzimy zabytkowy Kościółek i Muzeum Orkana z XVI wieku,
• Poznamy turystyczne szlaki, którymi podążał Jan Paweł II – Maciejowa,
Bania, Grzebień, Zielony Szlak na Luboń Wielki,
• Uroczysko Krzywoń, Ścieżka edukacyjna dotycząca ekosystemu Gorce,
• Tężnie.

REKREACJA I SPORT:

• Będziemy uczestnikami zabaw w słynnym „Rabkolandzie”,
• Będziemy brali udział w grach i zabawach sportowych,
• Zorganizujemy „Koloniadę Sportową”,
• Pójdziemy na basen.
INNE ATRAKCJE:
• Dyskoteki, ”Kino letnie”
• Ognisko z pieczeniem kiełbasek,
• „Chrzest kolonijny” „Śluby
kolonijne”.
Zakwaterowani będziemy w ośrodku kolonijno-wczasowym z pełnym węzłem sanitarnym. Na miejscu są: stołówka i świetlica. Na terenie ośrodka będą dostępne: boisko do piłki siatkowej, sala bilardowa i TV-sat, miejsce na grilla.
Dyplomy dla wszystkich uczestników kolonii.
Zapewniamy:
• wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, przewodnicką, medyczną,
• nocleg i wyżywienie (3 posiłki + podwieczorek),
• ubezpieczenie NNW (5000 PLN), HESTIA S.A.,
• bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
Wiek uczestników: 7-17 lat

 

W skład rodziny pszczelej wchodzi z reguły jedna matka i pszczoły robotnice. Późną wiosną, latem, a rzadziej jesienią w rodzinach występuje też różna ilość trutni. W obecności matek wadliwych, strutowiałych lub w razie czerwienia trutówek trutnie często kariowate mogą występować cały rok.
Matka pszczela. Matka po locie godowym, w czasie którego zostaje unasieniona, dysponuje zapasem plemników zgromadzonych w zbiorniczku nasiennym, a potrzebnych do zapłodnienia jajeczek. Jest to matka unasieniona. Rozróżnia się też matki nieunasienione, ale o potencjalnej możliwości kojarzenia, i matki nieunasienione bez takich możliwości, czyli tzw. matki t r u t o w e, mogące składać tylko jajeczka niezapłodnione. W rodzinach pszczelich spotyka się też matki strutowiałe, które przez pewien okres mogły składać jajeczka zapłodnione i niezapłodnione, a później składają tylko jajeczka niezapłodnione. Można mówić jeszcze o matkach, które dają tzw. czerw garbaty, charakteryzujący się zasklepem na różnej wysokości komórek plastra pszczelego. Wynika to ze składania przez matkę jajeczek zapłodnionych i niezapłodnionych do komórek pszczelich. Z komórek głębszych wygryzają się trutnie, przeważnie karłowate, a z normalnych pszczoły.